Σχολική Μαθητική Εφημερίδα  -  "Τα Μαγικά Μολύβια του 19ου Δ.Σ. Σερρών"

2ο Τεύχος Μαϊου 2020

Μαθητές/τριες όλων των τάξεων του σχολείου εργάστηκαν πολύ στο εργαστήριο πληροφορικής του σχολείου και στο σπίτι, μιας και η εξ αποστάσεως εκπαίδευση το απαιτούσε, και καταφέρανε να γράψουν άρθρα ως δημοσιογράφοι του σχολείου!
Με την εφημερίδα τους οι μαθητές/τριες ενημερώνουν για δράσεις του σχολείου, για δράσεις τους εκτός σχολείου, συνταγές, βιογραφίες, παρουσιάσεις, κριτικές, συνεντεύξεις κ.λ.π. Το 2ο τεύχος διαπραγματεύεται κυρίως θέματα όπως α) τη δημοκρατία, την κοινωνική ισότητα και την κοινωνική δικαιοσύνη,β) τα ανθρώπινα δικαιώματα, γ) την πολυπολιτισμικότητα, δ) τον ρατσισμό και την ξενοφοβία, ε) την ισότητα των φύλων στην εκπαίδευση και την κοινωνία, στ) τα άτομα με ειδικές ανάγκες.
Τέλος, η εφημερίδα λειτουργεί και ηλεκτρονικά στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο https://schoolpress.sch.gr/tamagikamolivia/.
Το τεύχος 2 προς το παρόν εκδόθηκε ηλεκτρονικά. Αν ανοίξουν τα σχολεία τον Ιούνιο, θα εκτυπωθεί και θα μοιραστεί και πάλι απο τους ίδιους τους μαθητές/τριες.

Η υπεύθυνος έκδοσης της εφημερίδας
Γκουτουλούδη Μαρία
Εκπαιδευτικός MsC Πληροφορικής