«Ας μοιραστούμε όλοι μαζί το πάθος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες»

Το σχολείο μας με χαρά ανακοινώνει ότι εγκρίθηκε η συμμετοχή του στο πρόγραμμα Erasmus+ 2020  που αφορά «Συμπράξεις ανταλλαγών μεταξύ σχολείων ΚΑ229», με τίτλο L’Europe pour s’ouvrir à la Citoyenneté et à l'Engagement par le Sport ( Η Ευρώπη σαν μέσο προσέγγισης της Πολιτειότητας και της Ενασχόλησης με τον Αθλητισμό).  Στο πρόγραμμα θα συμμετέχουν από την πλευρά μας οι μαθητές της Ε΄ δημοτικού που διδάσκονται την γαλλική γλώσσα, οι οποίοι θα συνεργαστούν με συνομήλικους τους από τη Γαλλία. Συγκεκριμένα το δημοτικό σχολείο με το οποίο θα συνεργαστούμε είναι το  ÉCOLE HAIÉ VIGNÉ που βρίσκεται στην πόλη Caen στη Βόρεια Γαλλία.

Λίγα λόγια για το πρόγραμμα:

Με αφορμή τη διεξαγωγή των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων του 2024 στο Παρίσι,  μαθητές της περιοχής του Καλβαντός θα έρθουν σε επαφή με μαθητές από δημοτικά  σχολεία  της χώρας μας  θέτοντας πολλαπλούς στόχους όπως:

• Εκπαίδευση στον Ολυμπισμό και Παραολυμπισμό, εκπαίδευση στην κοινωνική και πολιτική αγωγή.
  • Διμερείς σχολικές ανταλλαγές – επίπεδο δημοτικού και γυμνασίου – ανάμεσα στις σχολικές μονάδες Ελλάδας και της περιφέρειας του Καλβαντός και συνεργασίες για την εφαρμογή παιδαγωγικών πρότζεκτ και μετακινήσεων με θεματικές που σχετίζονται με τον Ολυμπισμό και τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισίου το 2024.
  • Αξιοποίηση της Ολυμπιακής κληρονομίας στην ευρωπαϊκή κουλτούρα και ο κεντρικός ρόλος της Ελλάδας.
  • Αξιοποίηση της γαλλικής γλώσσας ως επίσημης γλώσσας του Ολυμπισμού.
  • Ενίσχυση της ελληνικής γλώσσας (νέα ελληνικά, αρχαία ελληνικά) στις σχολικές μονάδες του Καλβαντός που εγγράφονται στο πρότζεκτ.

Τα παιδιά που θα συμμετέχουν σε αυτό το πρόγραμμα θα έχουν την ευκαιρία να μοιραστούν την ιστορία και τις αξίες του Ολυμπισμού, τις αξίες του Παραολυμπισμού, καθώς και την προετοιμασία των Αγώνων στο Παρίσι το 2024. Επίσης θα έχουν τη δυνατότητα να μοιραστούν την πορεία ζωής σημαντικών Ελλήνων και Γάλλων αθλητών που θα είναι σε επαφή με τις τάξεις του Καλβαντός ή της Ελλάδας.

«Ας μοιραστούμε όλοι μαζί το πάθος για τους Ολυμπιακούς Αγώνες» λοιπόν!