T.O.W.N. This Other Wonderful Neighbourhood

Tη φετινή σχολική χρονιά, 2018-19, οιμαθητές της Δ τάξης συνεχίζουν το eTwinning έργο T.O.W.N. που ξεκίνησαν οι μαθητές της περσινής Δ2 τάξης και για το οποίο διακρίθηκαν με την ευρωπαϊκή ετικέτα ποιότητας.

Ο αρχικός σχεδιασμός του έργου, που περιλάμβανε δημιουργία και παρουσίαση μακέτας με κτίρια της πόλης των μαθητών, εμπλουτίστηκε με τη δημιουργία διακρατικών ομάδων στο forum, με κριτήριο τις δραστηριότητες των μαθητών στον ελεύθερό τους χρόνο. Οι μαθητές του σχολείου μας με ενθουσιασμό ανταλλάξαν μηνύματα σχετικά με τα ενδιαφέροντά τους με τους συνομήλικούς τους από την πόλη Sentmenat της Καταλονίας.

Σε ηλεκτρονική ψηφοφορία που έγινε από τους μαθητές των δύο σχολείων επικράτησε σαν νέος λογότυπος του έργου ζωγραφιά  μαθητή του σχολείου μας (εικόνα δεξιά), που επιμελήθηκε με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού των Εικαστικών.