The People in our History - You can be a Ηero, too

Οι μαθητές της Ε2 τάξης του σχολείου μας συμμετέχουν στο έργο "The People in our History - You can be a Ηero, too", "Οι Άνθρωποι στην Ιστορία μας - Μπορείς κι εσύ να γίνεις Ήρωας".

Στο έργο συμμετέχουν εκτός από την εκπαιδευτικό Αγγλικής Γλώσσας, ¨Άννα Βελίκη, οι εκπαιδευτικοί των Εικαστικών, Νίκος Ευστρατόπουλος και Πληροφορικής, Ιωάννης Μαυρίδης.

eTwinning έργα τη σχολική χρονιά 2018-19

Οι μαθητές θα παρουσιάσουν προσωπικότητες του έθνους τους που έχουν παίξει σημαντικό ρόλο στα σχολικά μαθήματα.  Θα είναι σε θέση να γνωρίζουν τις πολιτιστικές παραδόσεις των άλλων εθνών, να συναντήσουν ξένους συνεργάτες και να αλληλεπιδρούν μαζί τους με email. Η επικοινωνία θα γίνει στην Αγγλική γλώσσα.

Οι μαθητές αναζήτησαν πληροφορίες σε ιστοσελίδες της Wikipedia μέσα από το blog της εκπαιδευτικού Άννας Βελίκη Primary English και δημιούργησαν παρουσιάσεις για τον Αριστοτέλη, τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο, τον Κωστή Παλαμά, τον Οδυσσέα Ελύτη, τον Μίκη Θεοδωράκη και τον Δημόκριτο, οι οποίες αναρτήθηκαν σε μορφή βίντεο στην πλατφόρμα του eTwinning. Στη συνέχεια θα δημιουργήσουν και θα παίξουν διαδικτυακά παιχνίδια (Kahoot) για να παίξουν και να μάθουν οι συμμετέχοντες μαθητές τους ΄σημαντικούς ανθρώπους που επηρέασαν την ιστορία και τον πολιτισμό κάθε έθνους.

Μαθητές από τις τάξεις Ε1, Ε2 και ΣΤ2 (45 συνολικά)συμμετέχουν σε πρόγραμμα επικοινωνίας με τίπλο "Looking for new friends from Greece" με συνομήλικούς τους απόσχολείο της Καταλονίας. Οι μαθητές των δύο σχολείων ανταλλάξαν χριστουγενιάτικες και πασχαλινές κάρτες με ευχές και πληροφρίες για τα έθιμα της κάθε χώρας μέσω του παραδοσιακού ταχυδρομείου, ενώ χρησιμοποίησαν την ηλεκτρονική πλατφόρμα του eTwinning για να στείλουν ηλεκτρονικά γράμματα και να παρουσιάσουν τις χώρες τους.