26η Σεπτεμβρίου - Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών

Με αφορμή τον εορτασμό της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στις 26 Σεπτεμβρίου 2019, το πρωί της Παρασκευής 27 Σεπτεμβρίου η εκπαιδευτικός Αγγλικής Γλώσσας, κ. Άννα Βελίκη, ενημέρωσε μαθητές κι εκπαιδευτικούς για τη σημασία της ημέρας αυτής, τους στόχους της εκστρατείας, ενώ έδωσε και πληροφορίες για τις διάφορες γλώσσες που μιλιούνται στην Ευρώπη.

Συγκεκριμένα μας είπε:

Η 26η Σεπτεμβρίου καθιερώθηκε ως Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών το 2001 από το Συμβούλιο της Ευρώπης, με την υποστήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια πανευρωπαϊκή εκστρατεία για την προώθηση της εκμάθησης γλωσσών κι εντάσσεται στην ευρύτερη προσπάθεια της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του Συμβουλίου της Ευρώπης για την προώθηση της πολυγλωσσίας στην Ευρώπη.

Η πολυγλωσσία για την Ευρωπαϊκή Ένωση συνδέεται με την κινητικότητα των εργαζομένων και την ευρωπαϊκή οικονομία.

Στη Ευρώπη σήμερα μιλιούνται 225 γλώσσες και διάλεκτοι, περίπου το 3% των γλωσσών του κόσμου. Η πιο διαδεδομένη γλώσσα μεταξύ των Ευρωπαίων είναι τα Αγγλικά (34%), ενώ ακολουθούν τα Γερμανικά (12%) και τα Γαλλικά (11%).

Οι πιο γλωσσομαθείς στην Ευρώπη είναι οι Λουξεμβούργιοι καθώς το 99% μπορεί να συνεννοηθεί τουλάχιστον σε μία ξένη γλώσσα.

Ένας στους δύο Έλληνες (49%) είναι ικανός να συνεννοηθεί σε τουλάχιστον μία ξένη γλώσσα, ποσοστό που συμπίπτει με τον μέσο όρο της Ευρωπαϊκής κοινότητας.

Οι πιο γλωσσομαθείς όμως είναι οι μαθητές, καθώς 8 στους 10 είναι σε θέση να συννενοηθούν σε μία ξένη γλώσσα.

Ο εορτασμός της Ευρωπαϊκής Ημέρας Γλωσσών στοχεύει στην:

• προώθηση της εκμάθησης ξένων γλωσσών,
  • διατήρηση και καλλιέργεια του γλωσσικού πλούτου της Ευρώπης,
  • εκμάθηση από τους Ευρωπαίους και άλλων γλωσσών εκτός της Αγγλικής και
  • συμπερίληψη λιγότερο ομιλούμενων γλωσσών, στις γλώσσες που μαθαίνουν οι Ευρωπαίοι.

Στη συνέχεια, μαθητές της Ε1 τάξης, χωρισμένοι σε 4 ομάδες, μας καλημέρισαν σε διάφορες Ευρωπαϊκές γλώσσες, σε γερμανικές, λατινογενείς, σλάβικες και γλώσσες που δεν σχετίζονται μεταξύ τους, με την καθοδήγηση της δασκάλας τους,  κ. Μαρίας Αναγνώστου.

Επίσης, μοιράστηκαν σε μαθητές των ΣΤ και Ε τάξεων αναμνηστικά βραχιολάκια και μολύβια με μηνύματα, όπως «Μίλησε μου», «Γράψε μου», σε διάφορες γλώσσες, που στάλθηκαν στο σχολείο μας από το Υπουργείο Παιδείας.

Τέλος, μαθητές των ΣΤ και Ε τάξεων απεικόνισαν τις γλώσσες που μιλούν, μαθαίνουν, ακούν ή αγαπούν χρωματίζοντας το γλωσσικό τους πορτρέτο. Όπως φαίνεται και στη φωτογραφία με τα γλωσσικά πορτρέτα των μαθητών της ΣΤ2 τάξης, οι μαθητές είναι ήδη πολύγλωσσοι.