Η ακροστιχίδα του μικρού πρίγκιπα

Σε συνεργασία με το Τοπικό Δίκτυο για τη γαλλική γλώσσα («Προσεγγίζω τη διαφορετικότητα μέσα από την τέχνη, δημιουργικά και αλά γαλλικά») οι μαθητές της Α2 τάξης – τμήμα Ευέλικτης ζώνης (σχολικό έτος 2018-2019) συμμετείχαν σε διαγωνισμό ποίησης στα ελληνικά με αφορμή μία γαλλόφωνη δημιουργία.  Συντονίστρια εκπαιδευτικός η καθηγήτρια γαλλικών Μακρυπούλια Σταματούλα.

Στόχοι του προγράμματος

-           Καλλιέργεια γλωσσικής έκφρασης και φαντασίας

-           Παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου δημιουργώντας ένα ποίημα στα γαλλικά σε μορφή καλλιγκραμ.

-           Ανάγνωση αποσπασμάτων στα ελληνικά από το βιβλίο ο μικρός πρίγκιπας του Αντουάν ντε Σαν Εξυπερύ.

-           Ανάπτυξη συνεργατικών και επικοινωνιακών ικανοτήτων

-           Ανάπτυξη φαντασίας των μαθητών (Αν ήσουν ο μικρός πρίγκιπας, τι θα έκανες για να γνωρίσεις φίλους απ’ όλο τον κόσμο; Αν μπορούσες, τι θα άλλαζες στον κόσμο για να είναι καλύτερος ώστε να μην υπάρχει μοναξιά;)

-           Δημιουργική γραφή (απόδοση του περιεχομένου του βιβλίου με τα γράμματα της Αλφαβήτα)

-           Εικαστικές δημιουργίες (ζωγραφιές με θέμα τον μικρό πρίγκιπα)

-           Παιδαγωγικό μήνυμα τελικού προϊόντος (αποδοχή της διαφορετικότητας όπως διαφαίνεται μέσα από την συνάντηση με ανθρώπους από διάφορους πλανήτες-διαφορετικότητα των πολιτισμών ως προς την νοοτροπία και τον τρόπο ζωής αλλά και την ομοιότητα ως προς τα κοινά δικαιώματα των παιδιών, διεκδίκηση ενός καλύτερου αύριο όπου υπάρχει σεβασμός στα δικαιώματα των παιδιών, η ανάγκη των παιδιών για παιχνίδι και για φίλους)

Τελικό προϊόν

-           Δημιουργία ποιήματος σε μορφή καλλιγκράμ με την περίληψη του βιβλίου ο Μικρός πρίγκιπας που εμπνεύστηκαν τα παιδιά με τα γράμματα της Αλφα-βήτα.

-           Συμμετοχή σε διαγωνισμό για την ποίηση που διοργάνωσε ο Σύλλογος Ελληνογαλλικής φιλίας Serres-Fosses. 1ο βραβείο για ποίημα στα ελληνικά.

-           Παρουσίαση του ποιήματος σε εκδήλωση που έγινε στο Αμφιθέατρο της Δημόσιας Κεντρικής βιβλιοθήκης Σερρών.

Στους μαθητές δόθηκαν βεβαιώσεις 1ου βραβείου και στο σχολείο δόθηκαν 3 βιβλία («Καραγκιόζης» στα ελληνικά της Αντωνίας Θεοχαρίδου) ως αναμνηστικά δώρα για τη Βιβλιοθήκη του σχολείου.