Και αν οι πίνακες ζωγραφικής μιλούσαν γαλλικά;

Εφαρμόζοντας τη διδακτική πρακτική Μάθηση μέσω τέχνης οι μαθητές της Στ2 τάξης – τμήμα γαλλικών (σχολικό έτος 2018-2019) συμμετείχαν σε πρόγραμμα πολιτιστικό στα γαλλικά. Συντονίστρια εκπαιδευτικός η καθηγήτρια γαλλικών Μακρυπούλια Σταματούλα.

Στόχοι του προγράμματος

-           Εμπέδωση λεξιλογίου και γραμματικής (κύριες θεματικές ενότητες: ήθη και έθιμα των γιορτών στη Γαλλία και άλλες γαλλόφωνες χώρες, η καθημερινότητα των Γάλλων, η διαφορετικότητα στη φύση μέσα από την εναλλαγή των εποχών, οι εποχές στην τέχνη)

-           Καλλιέργεια γλωσσικής έκφρασης και φαντασίας

-           Παραγωγή προφορικού και γραπτού λόγου δημιουργώντας φράσεις στα γαλλικά ώστε να δώσουν λόγο στα πρόσωπα των πινάκων.

-           Ανάπτυξη φαντασίας των μαθητών με σκοπό τη δημιουργία φράσεων.

-           Δημιουργική γραφή (συγγραφή στίχων στα γαλλικά)

-           Εικαστικές δημιουργίες (ζωγραφιές)

-           Σύνδεση του μαθήματος γαλλικών με βιωματικές δράσεις σχετικές με τις εποχές, τις γιορτές, την καθημερινότητα

-           Παιδαγωγικό μήνυμα τελικού προϊόντος (αποδοχή της διαφορετικότητας όπως διαφαίνεται μέσα από τη διαφορετικότητα στα ήθη και έθιμα των λαών)

-           Έκφραση συναισθημάτων των παιδιών

-           Μάθηση μέσω τέχνης - σημαντικοί γαλλόφωνοι ζωγράφοι και καλλιτεχνικά ρεύματα που τους επηρέασαν

Τελικό προϊόν

Με αφορμή το οπτικό ερέθισμα (πίνακας ζωγραφικής) οι μαθητές φαντάστηκαν τα λόγια που θα μπορούσαν να έλεγαν στα γαλλικά τα πρόσωπα και τα δακτυλογράφησαν. Επίσης έδωσαν έναν πιθανό τίτλο πριν μάθουν τον αυθεντικό τίτλο του δημιουργού.

Οι δημιουργίες των μαθητών παρουσιάστηκαν ως εικαστική έκθεση στου φουαγιέ του Θεάτρου Αστέρια στις εκδηλώσεις του Μαθητόκοσμου.

Οι δημιουργίες των μαθητών αναρτήθηκαν σε πίνακα ανακοινώσεων του σχολείου ώστε να αποτελέσουν κίνητρο έμπνευσης σε μελλοντικές δράσεις δημιουργικότητας με στόχο την καλλιτεχνική έκφραση αλά γαλλικά.

Στους μαθητές δόθηκαν βεβαιώσεις συμμετοχής στο Μαθητόκοσμο.